Niedziela, 18 Kwietnia 2021

Imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Madeline Kenney "Sucker's Lunch"

0

A
A
A

Madeline Kenney nagrała piękną płytę. Po prostu. Powściągliwą, ale bogato zaaranżowaną, wielowarstwową i wymagającą uwagi, ale jednocześnie uwodzicielską i przystępną. Na jej trzecim albumie wyraźnie słychać chęć stworzenia czegoś oryginalnego, odstającego od normy i wyróżniającego się również na tle jej poprzednich dokonań. Prawie zupełnie uwolniła się od art-rockowych ciągot. Błyskotliwe, pisane ciętym językiem teksty opowiadają o realnych doświadczeniach i emocjach, a nie tylko popisowo prężą mięśnie i stroszą piórka.

Muzyka czerpie garściami z dorobku artystek, które Madeline postrzega przede wszystkim jako odważne. Wśród nich wymienia m.in. Joni Mitchell, Kate Bush, Laurie Anderson, Jenny Hval czy Aldous Harding. Sama równie odważnie dobiera tematy i słowa, stara się wykraczać poza normy i oczekiwania. Nie interesują ją zatęchłe, binarne kategoryzacje. Odważna jest również produkcja, której współautorką jest obecna w każdym nagraniu Jenn Wasner, od lat przecierająca nowe szlaki w projektach Wye Oak i Flock of Dimes. Gościnnie pojawił się tu też Kurt Wagner z Lambchop, charakterystycznie monotonnym głosem towarzyszy Madeline w pozbawionym goryczy rozliczeniu z mitem muzycznego gwiazdorstwa. To w utworze "Sucker", jednym z wielu highlightów tej świetnie wyważonej płyty.

Kariera w branży to farsa, nie ma się co oszukiwać, ale tego nie trzeba tłumaczyć autorce, która na scenie gra od dekady, ma dyplom z neurobiologii, a do niedawna utrzymywała się z pieczenia ciast i ciasteczek. Idzie własną ścieżką, nie odżegnuje się od niemodnych inspiracji, nie unika trudnych tematów, potrafi zaprosić do współpracy wyjątkowo charyzmatycznych partnerów i nie ma obaw, że zdominują oni jej wizję. W muzyce Madeline Kenney jest refleksja, akceptacja, mądrość, spokój i jednocześnie naturalny brak zgody na zastaną rzeczywistość. Praca nad lepszą przyszłością musi zacząć się od pracy nad sobą, a najlepiej najpierw usiąść, pomyśleć i zjeść coś pysznego.
 

TRACKLISTA:
1. Sugar Sweat
2. Picture of You
3. Jenny
4. Tell You Everything
5. Sucker
6. Double Hearted
7. Cut the Real
8. Be That Man
9. White Window Light
10. Sweet