Wtorek, 27 Października 2020

Imieniny: Iwony, Sabiny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Medhane "Cold Water"

0

A
A
A
Medhane-Alam Olusuola ma 23 lata, pochodzi z Nowego Jorku, ale wychował się w internecie. Jako 16-latek został absolwentem elitarnej nowojorskiej szkoły dla szczególnie uzdolnionych, następnie prawie rok spędził w Senegalu mieszkając z przybraną rodziną. Skończył studia inżynierskie jednocześnie walcząc z depresją i lecząc traumy, o których nie lubi opowiadać ze szczegółami. A przy okazji jest też jednym z najlepszych raperów ostaniej dekady.
 
Dorastał słuchając rapu Złotej Ery i klasyków zaangażowanego soulu. Dlatego jego wyraziste teksty wtopione się w klasyczne, oldskulowe beaty, samplowane jednak nie z winylowych płyt, tylko YouTube'a. Wśród inspiracji pojawiają się postacie pomnikowe, jak Gil Scott-Heron, Maya Angelou czy Lauryn Hill, a z drugiej aktualnie najbardziej ekscytujący raperzy, myślący progresywnie, jak Earl Sweatshirt, MIKE czy nieco bardziej doświadczony Roc Marciano. Wbrew aktualnym trendom to nie są bangery o niczym, atakujące świdrującymi podkładami oblepionymi banalną treścią. Muzyka jest dla niego formą terapii, dzięki niej przepracowuje złe doświadczenia, samotność w wielkim mieście i w cyfrowych społecznościach, w niej szuka motywacji i oparcia. Teksty są pełne zwierzeń i bardzo prywatnych przemyśleń, ale bez emocjonalnego ekshibicjonizmu. Na swoim nowym albumie zdaje się wskazywać, że wkrótce będzie już w innym miejscu - jest bardziej pewny siebie, szczęśliwy, że nadal oddycha, dumny z blizn, które przypominają mu, że jest w stanie walczyć i zwyciężać. W małych porcjach uwalnia nową energię, którą czerpie z poczucia przynależności - do rodziny, do społeczności, do samego siebie - i ze świadomości tego, kim jest i kim chce być.
 
Doskonale słucha się kogoś, kto mimo młodego wieku zrozumiał już, że każdy z nas maszeruje przez życie w swoim tempie, a oglądanie się za siebie i na boki nie pomaga w pokonywaniu kolejnych przeszkód. Wielu z nas nigdy nie dochodzi do tego punktu i całe życie spędzamy na gonitwie za czyimiś marzeniami, zamiast skonkretyzować swoje. "Zimna woda przynosi nam ulgę, gdy jest gorąco, ale gdy kogoś nią oblejemy, z pewnością się obudzi." Taka jest ta płyta, kojąca leniwym, analogowym ciepłem rozpoznawalnych muzycznych historii i jednocześnie uderzająca świeżością, dojrzałością i przenikliwością treści, które zmuszają do konstruktywnych przemyśleń o sprawach nieuniknionych. 
 

 

TRACKLIST:
1. Off Tha Strength (feat. keiyaA)
2. No Cap
3. Late
4. All Facts
5. New Drip
6. Live!
7. TRS (feat. Navy Blue)
8. Na Fr
9. Watch My Step (feat. Jadasea)
10. Truth & Soul
11. Full Hands (feat. Maxo)
12. I'm Deadass
13. Don't F**k Around
14. Bun Down Babylon
15. On Me/You