Wtorek, 27 Października 2020

Imieniny: Iwony, Sabiny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

OHMME "Fantasize Your Ghost"

0

A
A
A

Macie Stewart i Sima Cunningham pochodzą z Chicago, amerykańskiego epicentrum muzyki improwizowanej. Gdzie rock umarł by narodzić się ponownie za sprawą muzyków związanych m.in. z wytwórniami Thrill Jockey i Drag City. Gdzie chaotyczna energia punkowej rewolucji została ujarzmiona, skondensowana i wtłoczona w precyzyjne, mechaniczne ramy. Gdzie Billy Corgan, Liz Phair, Steve Albini czy Jeff Tweedy podejmowali dialog z tradycjami lokalnej muzyki, teatru czy nawet kuchni, pełnych zewnętrznych wpływów i wewnętrznie unikatowych.

Jako wokalistki i instrumentalistki OHMME wspierały dziesiątki tamtejszych muzyków, wśród nich są Vic Mensa z jednej strony i Steve Gunn z drugiej. Jazzmani starej daty lubią powtarzać, że by przekonująco grać rzeczy proste, trzeba najpierw nauczyć się grać te trudniejsze. I takie wrażenie sprawiają piosenki OHMME na ich nowym albumie - są bezpretensjonalnie skomplikowane, przystępnie nieoczywiste. W wielu miejscach przywołują ducha lat 90-tych, łączą popowe, choć minorowe melodie z grunge'owym hałasem i wokalnymi koronkowymi układankami, których nie powstydziłaby się Joanna Newsom. Jest w tym wszystkim teatralność przywodząca na myśl Cate le Bon czy Aldous Harding, oraz aranżacyjna zwinność, którą łatwo przegapić przy pierwszym czy dwudziestym odsłuchu. Można tu spędzić całe tygodnie odkrywając co chwila coś nowego.

W skrajnym uproszczeniu twórczość Franka Zappy dzieli się na dwa katalogi - albumy nagrywane wtedy, gdy był bez pamięci zakochany w jazzie i rozbuchanej muzyce awangardowej oraz albumy nagrywane, gdy ta miłość mu chwilowo przechodziła i skupiał się na dość nieskomplikowanym jak na swoje możliwości piosenkopisarstwie. Muzyka OHMME jest bliżej tego drugiego trybu - zwodniczo urzekająca, miejscami nostalgiczna, pełna humoru, ale jednocześnie zdradzająca olbrzymi potencjał, formalnie eklektyczna i bezwzględnie ambitna. Pisanie niepoważnych piosenek to dla nich poważna sprawa.

TRACKLIST

  1. Flood Your Gut
  2. Selling Candy
  3. Ghost
  4. The Limit
  5. Spell It Out
  6. Twitch
  7. 3 2 4 3
  8. Some Kind of Calm
  9. Sturgeon Moon
  10. After All