Wtorek, 25 Czerwca 2019

Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

"Cały czas przeżywam te historie" | Jacek Hołub

0

A
A
A
W książce "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci" Jacek Hołub porusza niewygodne tematy odrzucenia, izolacji i bezustannej walki o lepsze jutro. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z autorem, którą przeprowadziła Aneta Hudzik.

Z czym kojarzy nam się miłość? Ze szczęściem, satysfakcją, radością, uczuciem spełnienia. Ale raczej nie z całkowitym poświęceniem siebie na rzecz drugiej osoby. Takim dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, na zawsze, bez urlopu. A taka jest miłość matek, które zostały bohaterkami najnowszej książki Jacka Hołuba. To naszpikowana emocjami, wstrząsająca historia życia pełnego wyrzeczeń, bólu oraz walki z przeciwnościami. Ale też historia życia, w którym prawdziwa radość po prostu się przytrafia. Jest uśmiechem, pierwszym słowem, poruszeniem dłonią czy stanięciem o własnych siłach.


Czytając tę książkę musiałam robić sobie przerwy na oddech i poukładanie myśli. Z jednej strony empatia w obliczu wyznań bohaterek bierze górę i właściwie od pierwszej strony czytamy współodczuwając. Jakże egoistyczne byłoby jednak myślenie, że książka ta ma na celu jedynie poruszenie naszych uśpionych codziennością sumień. Ona jest jednocześnie lustrem, w którym dostrzeżemy ułomny obraz siebie samych, odważnym buntem przed światem pełnym mitów oraz surowym obrazem życia pełnego skrajnych emocji. Wśród tych emocji jest jedna, której nie da się pokonać w pojedynkę - samotność.

Aneta Hudzik

 

Jacek Hołub, Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2018, s. 160

https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zeby-umarlo-przede-mna

 

Liczba komentarzy: 0