Sobota, 15 Sierpnia 2020

Imieniny: Napoleona, Stelii

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

"Maupi biznes", czyli co?

0

A
A
A
Czyli nowa hip-hopowa audycja, którą poprowadzi dla Was Szymon Matląg! Skąd taka nazwa? Skąd u Szymona wzięła się zajawka na całą hip-hopową kulturę? Czego będziemy razem słuchać w "Maupim biznesie"? Premiera programu odbędzie się już w najbliższy czwartek (19.09) o 21:00 na naszej antenie, ale jeśli ciekawość już nie daje Wam spać - możecie poznać odpowiedzi na część zadanych tu pytań słuchając rozmowy Szymona z Anią Prokop w porannej audycji OFF/ON.

Czego możemy spodziewać się po "Maupim biznesie"? Muzyczną warstwę audycji, prowadzący, czyli Szymon Matląg, opisuje tak:

Trzonem audycji będzie muzyka hip-hopowa. Jednak mając na uwadze, że rap już dawno wyszedł poza nieco zamkniętą pierwotnie formę, a czarne serca biją szybciej (bądź wolniej) niż klasyczne 90 uderzeń na minutę - będzie różnorodnie. To niezwykle bogaty gatunek, którego założeniem było czerpać ze wszystkiego, a na przestrzeni dekad ta nieograniczona żadnymi ramami, wielopłaszczyznowa inspiracja, urosła do niewyobrażalnych rozmiarów. Muzyka ewoluowała w niesamowity sposób, pojawiły się całkiem nowe narzędzia i patenty; raperzy śpiewają w numerach równie często co wokaliści, a producenci korzystają z przekroju inspiracji muzycznych, mieszając wszystko - od jazzowych sampli, które były tu zawsze, przez wpływy sceny rave’owej czy techno, aż po ambienty i najbardziej odjechaną muzykę eksperymentalną. Ciekawym jest też, że rap jest obecnie najpopularniejszym zjawiskiem w muzyce, jednak mimo to wciąż posiada bogate i różnorodne zaplecze undergroundowe. No i w zasadzie poniekąd sam nadal tworzy jakiś underground (tu bardziej na przykładzie Polski) - w końcu bez niczyjej pomocy stał się hegemonem przemysłu muzycznego. Istotnym na pewno będzie dla mnie również całe jego otoczenie, stąd bankowo pojawi się sporo R&B, funku czy elektroniki. I trochę innych wynalazków, których nie potrafię nazwać.

MAUPI BIZNES
prow. Szymon Matląg
czwartki, 21:00-22:00
Stay tuned!