Środa, 20 Lutego 2019

Imieniny: Leona, Ludomira, Zenobiusza

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

28. Festiwal Kultury Żydowskiej

0

A
A
A
28. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się już pomiędzy 22 czerwca i 1 lipca! Tegoroczny Festiwal poświęcony będzie Syjonowi – temu realnemu i temu ze snów. W programie głównym przewidziano prawie 150 wydarzeń – od wykładów, sesji naukowych, dyskusji, poprzez warsztaty, zwiedzania, działania artystyczne, po koncerty, imprezy DJ-skie i ceremonie religijne.

Muzycy z Izraela – przedstawiciele różnych pokoleń i różnych stylów, zaprezentują to, co kształtowało i co wciąż kształtuje muzyczny krajobraz Eretz Israel, począwszy od śpiewu i muzyki świątynnej, przez muzykę klasyczną, aż po olśniewające projekty twórców współczesnej, młodej sceny Jerozolimy i Tel Awiwu.

W synagodze Tempel wystąpią: Jerusalem Quartet, Kutiman Orchestra oraz Chór Kantorów i czołowi kantorzy młodego pokolenia: Shlomo Seletzki, Yaakov Lemmer i objawienie ostatniej dekady – jego fenomenalny brat, Sholem Lemmer.

Podczas specjalnego piątkowego koncertu wystąpi fenomenalna Jerusalem Orchestra East-West (znana jako Jerusalem Andalusian Orchestra) z genialnymi kantorami Emilem Zrihanem i Moshe Loukiem.

Kobiety, kobiety, kobiety! Scena Teatru Nowego w tym roku należała będzie do pań: Noga Erez i Victoria Hanna to dwie, jakże różne osobowości współczesnej sceny muzycznej Izraela, obie uznane w świecie dzięki niepowtarzalnym stylom, jakie stworzyły.

W Alchemii oraz w Hevre zagości nowoczesna elektronika (Yudko, Omri Smadar), afro-jazz (Sefie Ziesling) i muzyka Żydów etiopskich w nowoczesnych aranżacjach Abate Barihuna. Zwieńczeniem tej muzycznej eksploracji Izraela będzie koncert queer-popowej grupy Young Yosef.

Na Kazimierzu podczas festiwalu zabrzmi też muzyka z innych „Syjonów”: Frank London w swoim projekcie z Eleanor Reissa zaprezentują jidyszowy Nowy Jork, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, zaprosiła do współpracy Davida Krakauera, Franka Londona i Michaela Alperta, aby zagrać muzykę polsko-żydowskiego pogranicza; Mała Orkiestra Dancingowa zagra przeboje autorstwa żydowskich kompozytorów z międzywojennej Warszawy, a klasyczne i współczesne piosenki jidysz zagra Ostatni Klezmer Galicji – Leopold Kozłowski wraz ze swoimi przyjaciółmi.

Zapraszamy Was też na specjalny koncert z serii Klasyka w południe. Tym razem w niedzielne południe w synagodze Tempel zagra Maestro David Krakauer z krakowskim zespołem kameralnym Pan Ton Quartet. Będzie to światowa premiera utworu zatytułowanego Dybuk, który na zamówienie FKŻ napisał z myślą o D. Krakauerze polsko-żydowsko-białoruski kompozytor Wlad Marhulets.

Noce w Alchemii podczas 28. FKŻ upłyną na jam sessions, klub Barka będzie gościł kultowe imprezy DJ-skie, które przygotuje  telawiwski Teder.

Muzyczną kulminacją każdej edycji FKŻ, a także znakiem firmowym jest koncert Szalom na Szerokiej. W tym roku odbędzie się on 30. czerwca. Wśród wielu gwiazd muzyki żydowskiej z całego świata wystąpi na nim Jazz Band Młynarski – Masecki, grający polski przedwojenny jazz. Nie wystąpi natomiast Skrzypek na dachu!28. Festiwal Kultury Żydowskiej
22 czerwca - 1 lipca
Kraków
Zapraszamy!


Materiał prasowy.

Liczba komentarzy: 0