Czwartek, 28 Maja 2020

Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

29. Festiwal Kultury Żydowskiej

0

A
A
A
21 - 30 czerwca | temat: Ziemia | 125 wydarzeń

29. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie odbędzie się pomiędzy 21 i 30 czerwca 2019 roku. Tematem tegorocznej edycji będzie ziemia – jeden z żywiołów; miejsce budujące tożsamość, przechowujące pamięć i tworzące przyszłość.

W ramach festiwalu odbędzie się 125 wydarzeń w programie głównym:

  • 21 koncertów i wydarzeń muzycznych
  • 21 wykładów, dyskusji, spotkań
  • 32 warsztaty
  • 27 zwiedzań
  • 18 wydarzeń artystycznych
  • 4 ceremonie

Ponadto nasi partnerzy przygotowali łącznie 128 wydarzeń w programie towarzyszącym.

Centrum tegorocznej edycji FKŻ znajdzie się w specjalnie w tym celu postawionym przez nas Namiocie FKŻ. Tuż obok synagogi Wysokiej, naprzeciw Chederu – klubu festiwalowego – stanie oryginalny wielofunkcyjny namiot, który będzie gościł festiwalowe wykłady, warsztaty, spotkania, część wydarzeń muzycznych – tam też działał będzie Cheder i festiwalowa strefa chill outu.

W Namiocie FKŻ spotkacie się podczas wykładów m.in. z Yossim Klein Halevim, Prof. Janem Grabowskim, Rabinem Bozem Pashem, Danem Bahatem, Tovą Dickstein oraz Januszem Makuchem.

W ramach Programu Literackiego porozmawiacie np. z Witem Szostakiem, Maciejem Zarembą-Bielawskim, czy też Agatą Maksimowską i prof. Deborah Lipstadt.

Tam też odbędą się happeningi artystyczne oraz cenione przez publiczność już od wielu lat warsztaty klezmerskie z Deborah Strauss i Sanne Moricke oraz śpiewu jidysz – z Jeffem Warschauerem. Wieczorami w Namiocie zagrają: Mała Orkiestra Dancingowa, Abrao, DJe z telawiwskiego TEDERu. Tam też czeka Was kilka programowych niespodzianek!

W programie muzycznym, który stał się znakiem formowym naszego festiwalu – tradycyjnie już nie zabraknie różnorodności: muzyka klezmerska (Emil Kroitor, Michael Winograd) zabrzmi obok muzyki sefardyjskiej i mizrachowej (Raymonda Abecassis, The Piyut Ensemble); tradycyjny śpiew kantoralny (kantorzy: Israel Rand, Yoni Rose, Avraham Kirshenbaum) znajdzie się obok nowoczesnych gatunków muzycznych (Ola Bilińska, Uzi Navon, Emmanuel Witzthum), czy też serii imprez DJ-skich, zorganizowanych wspólnie z Tederem. W różnych nieoczywistych konfiguracjach pojawiała się będzie na FKZ również najlepsza krakowska orkiestra – Sinfonietta Cracovia.

Nie zabraknie oczywiście ani kultowego koncertu Szalom na Szerokiej (sobota, 29 czerwca 2019), ani też wielu nowości: wśród nich po raz pierwszy na festiwalowych scenach zagoszczą imprezy z izraelskim hip-hopem!

Program tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej to efekt ponad 30-letniej wędrówki festiwalu: z galicyjskiego sztetla do Syjonu, od kameralnego wydarzenia w kinie Mikro do największego na świecie interdyscyplinarnego festiwalu prezentującego nowoczesną kulturę żydowską; z ziemi polskiej do Erec Israel.


29. Festiwal Kultury Żydowskiej
21 i 30 czerwca
PROGRAM:
https://www.jewishfestival.pl/pl/29-festiwal-kultury-zydowskiej/29-fkz-program-kalendarium/


Materiał prasowy.

Liczba komentarzy: 0