Środa, 25 Kwietnia 2018

Imieniny: Marka, Jaroslawa, Wasyla

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Festiwal Otwarte Mieszkania

0

A
A
A
W weekend 13-14 maja 2017 r. odbędzie się pierwsza edycja Festiwalu Otwarte Mieszkania w Krakowie. Nowa propozycja wśród lokalnych wydarzeń kulturalnych skierowana jest szczególnie do miłośników architektury, design’u, a nade wszystko Krakowa. Festiwal "Otwarte Mieszkania" to unikalna możliwość zobaczenia w rzeczywistości niezwykłych, oryginalnych i często niedostępnych na co dzień wnętrz, a także okazja do poznania ich właścicieli czy projektantów.

Celem Festiwalu "Otwarte Mieszkania" jest udostępnienie wszystkim zainteresowanym krakowskich mieszkań, domów, pracowni artystycznych, ciekawie zaprojektowanych lokali użytkowych. Podczas dwóch dni trwania Festiwalu można będzie zobaczyć wnętrza o wysokich walorach architektonicznych, estetycznych czy historycznych (także w kontekście historii osobistych). Projekt odkrywa w nietypowy sposób krakowską architekturę oraz historie pojedynczych mieszkańców miasta.

Idea Festiwalu Otwarte Mieszkania narodziła się w Warszawie, gdzie wydarzenie odbywa się od czterech lat i odnosi kolejne sukcesy. Pozytywny odbiór Festiwalu w Warszawie oraz brak podobnej inicjatywy w ofercie kulturalnej Krakowa były impulsem do powołania Stowarzyszenia „Otwarte Mieszkania” i rozpoczęcia prac nad pierwszą krakowską edycją Festiwalu Otwarte Mieszkania.

Z doświadczeń związanych z edycjami warszawskimi Festiwalu wynika, że zwiedzane przestrzenie stanowią cenną inspirację dla osób zajmujących się sztukami wizualnymi. Bezpośrednie doświadczenie danej przestrzeni wywiera dużo intensywniejszy wpływ na odbiorcę niż zobaczenie jej wizualnego przedstawienia. Ponadto dzięki spotkaniom z architektami oraz znawcami krakowskiej urbanistyki Festiwal pełni rolę edukacyjną w dziedzinie architektury, a także stanowi okazję do nawiązywania kontaktów branżowych. Nie zapomniano także o najmłodszych – specjalnie dla nich warsztaty z tworzenia małych domków w kartonowych pudełkach.

Ponadto wierzymy, że poprzez zachęcanie mieszkańców do otwierania swoich prywatnych przestrzeni, a także organizowane w nich spotkania, Festiwal przyczynia się do budowania postawy większej otwartości i zaufania, a także do tworzenia przestrzeni spotkania i dialogu pomiędzy mieszkańcami. Uważamy, że otworzenie swojej prywatnej przestrzeni stanowi wyraz społecznego zaufania. Tym większy jeśli zaprasza się do niej osoby nieznajome. Wierzymy, że Festiwal stanowi zachętę do tworzenia postawy większej otwartości na siebie nawzajem wśród mieszkańców miasta, która, jak mamy nadzieję, pozostanie w uczestnikach także po zakończeniu Festiwalu.

Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny, na około tydzień przed Festiwalem zostanie uruchomiona internetowa rejestracja do udostępnianych wnętrz.

13-14 maja
Festiwal Otwarte Mieszkania


Materiał prasowy.
Więcej informacji: http://www.fomkrakow.pl

Liczba komentarzy: 0