Poniedziałek, 16 Września 2019

Imieniny: Edyty, Korneliusza, Cypriana

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Girls Names (IRL) + Łotry

0

A
A
A
Front Row Heroes, Green ZOO Festival i Klub Re zapraszają na koncert Girls Names + ŁOTRY!

“Szukamy inspiracji w Europie. Tam szukamy romansu. Tam szukamy pomysłu na lepsze życie” mówi Cathal Cully, frontman Girls Names, kiedy opowiada o nowej płycie zespołu “Arms Around a Vision”. “Mieszkanie w Belfaście, pozwala nam bardziej się skupić na własnej twórczości”.

Girls Names powstali w Belfaście, ale od zawsze uważali się za Europejski zespół. Trzeba tu zauważyć, że ich wizja Europy składa się z dziwnych, labiryntowych historii, pełnych najczarniejszych kaw, i długodystansowych przejazdów w zagubione mroczne miejsca. Romantycznie wspominane przez tych specyficznych ludzi, którzy pod ponurymi spojżeniami kryli zawsze swoje miękie serca.

Zespół rozpoczął działalność w dwuosobowym składzie w lecie 2010 roku, ale w toku swojej działalności, wydawania kolejnych EP’ek i trzech bardzo zróżnicowanych muzycznie albumów, urósł w swojej liczebności i ambicjach. Ich poprzedni album, "The New Life", stał się niespodziewanym niezależnym hitem w 2013. Pozwoliło to Girls Names na światową trasę i zebranie sporego uznania u słuchaczy i krytyków. Efektem były też nominacje do zarówno Północno Irlandzkich jak i Irlandzkich nagród muzycznych. Wzmocniony takim odbiorem płyty, zespół wydał 11. minutowego singla którego regularnie grało BBC Radio 1, a który nie znalazł się na kolejnej płycie. Girls Names lubią robić rzeczy po swojemu.

Na “Arms Around a Vision”, trzeciej płycie zespołu, wydanej 2. Października 2015 przez Tough Love Records, muzyka zespołu jest wszechstronniejsza niż kiedykolwiek wcześniej ale jednocześnie bezpośredniejsza i bardziej agresywna. Bas, perkusja i gitary nadal działają, ale usłyszymy też saksofon, organy, rozstrojone pianina, a nawet kawałki metalu atakowane przez młotki. W swojej koncepcji “Arms Around a Vision” to wyraz miłości dla Europejskiej elegancji - włoskiego futuryzmu, rosyjskiego konstruktywizmu, niemieckiej grupy Zero i Berlina Einstürzende Neubauten i Bowiego. Miłość i ból, zakochanie i pieprzenie się. Te wszystkie rzeczy gdzieś tam są zawarte. Wielkie słowa, być może, ale czy w tym naszym wyblakłym świecie nie powinniśmy mierzyć w niebo?

Album rozpoczyna się od ‘Reticence’, piosenki która jest w połowie metalicznym uderzeniem, a w połowie zblazowanym szlagierem. Brzmi zupełnie niepodobnie do wszystkiego co zespół nagrał do tej pory i jest doskonałym wstępem do albumu który działa pomiędzy Roxy Music z ery Briana Eno, dysonansami Birthday Party i trzema R Marka E. Smitha: repetition, repetition, repetition. Na tej płycie zespół jest bardziej konsekwentny jeśli chodzi o partie wokalne, tym razem wyraźniej słyszalne w nagraniach, momentami wręcz krzykliwe - w zgodzie z Cullym, który nie boi się już “co ludzie powiedzą”.

Zespół Łotry zostal założony w Krakowie w 2010 roku, przez Pawła Żugaja i Mateusza Ryszke. ŁOTRY brały udział w konkursie „Era Nowe Horyzonty” na support zespołu Nicka Cave Grindermanem, gdzie dostały się do ścisłego finału. Suportował też „Dirty Beaches” (CA) na koncercie w Krakowie. W 2013 roku zespół grał na festiwalu Southern Discomfort razem z grupami: THE FLYING EYES (USA) i Golden Animals (USA). W 2015 roku zespół wygrał konkurs SpaceFest! - gdański festiwal muzyki shoegaze, space rock i alternative. ŁOTRY mają na koncie sporo teledysków. Jeden z nich do utworu „The road of bones” często jest prezentowany w TVP Kultura. W 2015 roku zespół odbył „w ciemno” mini trasę koncertową po bieszczadach, grając w lesie dla pracowników leśnych, oraz 3 dniowy plenerowy koncert w Smolniku koło Komańczy. W tym roku odbyła się druga ekspedycja muzyczna, tym razem do Koltliny Kłodzkiej, gdzie dobyły się dwa występy plenerowe na górze, obok wsi Morzyszów. Wciągu 6 lat zespół zagrał 25 koncertów. Na wszystkich koncertach ŁOTR ÓW jest projekcja video (analogwa, system PAL). Aktualnie zespół przygotowuje wydanie płyty „In the woods”

Organizatorzy: Front Row Heroes, Green ZOO Festival, Klub Re
 

Klub Re, ul. Mikołajska 5
29 września o godzinie 20:00

 

Materiał prasowy