Sobota, 24 Sierpnia 2019

Imieniny: Jerzego, Bartosza, Haliny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Hevre + młode kino

0

A
A
A
W sobotę 18.08 w Hevre o godzinie 20:00 odbędzie się projekcja pierwszego bloku - dokumentalnego. Na liście są filmy Karola Pałki (“Przeszły lata, idą zimy”), Svitlany Shymko (“Leninopad”) i Marieke Elzerman (“Moises and the Bird”). Zobaczymy jak mieszka się od 40 lat pod jednym dachem dwom braciom-kawalerom, dowiemy się co duch Lenina myśli o teraźniejszości, a także będziemy obserwować jak buduje się więź pomiędzy przyrodą a przedstawicielami młodego pokolenia w tak odległym kraju jak Peru. Pokaz drugiej części - filmów fabularnych, odbędzie się 25.08, a więcej szczegółów niebawem.

Karol Pałka - fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant w Pracowni Fotografii I na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jego projekty fotograficzne nagradzane były m.in. na International Photography Awards, Hasselblad Masters Awards oraz publikowane w wielu magazynach. W 2017 został jednym z wschodzących talentów światowej fotografii według magazynu Lensculture. W swoim dokumencie “Przeszły lata, idą zimy” pokazuje dwóch braci, Mariana i Kazimierza,
którzy od 40 lat żyją pod jednym dachem. Zagorzali kawalerowie, różni jak ogień i woda, którzy mimo nieustannych kłótni nie mogą bez siebie żyć. Film obejmuje okres przygotowań do Wigilii Bożego Narodzenia - powszechnie uważany za czas braterskiej wyrozumiałości i tolerancji.

Bracia, fot. Karol Pałka

Svitlana Shymko - niezależna reżyserka z Ukrainy, absolwentka magisterskiego kursu z reżyserii filmów dokumentalnych w Doc Nomads. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane na krajowych i zagranicznych festiwalach. W swojej twórczości Svitlana głownie skupia się na tematach społecznych, politycznych i feministycznych. Film “Leninopad” - to ironiczne spojrzenie na walkę z fantomami Związku Radzieckiego we współczesnej Ukrainie. Oparty jest o wydarzenia, związane z przyjętą przez Parlament Ukraiński w 2015 roku ustawę, która potępia komunistyczny reżim totalitarny i wykorzystanie jego symboli. Seans spirytystyczny z Leninem prowadzi nas przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. “Leninopad” pokazuje triumf i upadek idoli, a także kuriozalne procesy związane z historycznymi widmami. Film był pokazywany m.in. na SheffieldDoc/Fest2017(Sheffield,UK), DOKLeipzig2017(Leipzig,Germany), MinskIFF2017(Minsk,Belarus), OdesaIFF2017(Odesa,Ukraine), RigaIFF2017(Riga,Latvia) VerzioIFF2017(Budapest,Hungary), KurzfilmtageWinterthur2017(Wintherthur,Switzerland) oraz innych.

kadr z filmu "Leninopad"

Marieke Elzerman - reżyserka filmów dokumentalnych z Belgii, studentka KASK. Jej film “Moises and the Bird” został zrealizowany podczas wyprawy do Peru przez grupę młodych reżyserów pod kierownictwem Wernera Herzoga. Dokument opowiada o życiu młodego chłopaka, który zaczyna swoją przygodę z dżunglą. Reżyserka obserwuje jego pierwszy w życiu wyjazd na ten teren.


wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/242924383028644/

Liczba komentarzy: 0