Czwartek, 17 Października 2019

Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem

0

A
A
A
8 lipca ruszają w Małopolsce szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. Tradycyjnie do Myślenic, a także do innych małopolskich miejscowości, przyjadą zagraniczne zespoły pieśni i tańca z najdalszych zakątków świata. Przez dziesięć dni artyści prezentować będą własną kulturę ludową poznając jednocześnie małopolskie zwyczaje i tradycje.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem organizowane są od 2014 roku. Festiwal powstał dzięki zaangażowaniu władz województwa małopolskiego oraz gminy Myślenice. Od samego początku organizuje go Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” wraz z wolontariuszami z całego regionu. Ideą Festiwalu jest wspieranie zjawisk związanych z kulturami tradycyjnymi funkcjonującymi w różnych częściach świata. Kluczowe jest jednak prezentowanie własnych elementów tradycji małopolskiej poprzez udział artystów amatorów i profesjonalistów, rzemieślników i twórców rękodzieła, którzy przekazują uczestnikom Festiwalu żywy obraz polskiej kultury i tradycji. Program wydarzenia zakłada realizację przedsięwzięć, które kompleksowo integrują zarówno nadawców, jak i twórców różnych treści kultury. W programie Festiwalu uwagę zwraca umiejętne łączenie tradycji z nowoczesnością oraz szczególne akcentowanie niematerialnego dziedzictwa kultury, którego zachowanie, praktykowanie i promocja są kluczowym elementem konwencji UNESCO z 2003 roku. W międzynarodowym środowisku artystów, polska kultura i tradycja są elementami integrującymi przedstawicieli różnych regionów świata. Odwoływanie się do bardzo tradycyjnych form folkloru, a jednocześnie eksponowanie twórczych przeobrażeń muzyki źródeł, tańca czy rzemiosła ludowego sprawia, że tradycja ożywa na nowo inspirując międzypokoleniowo widzów i uczestników Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Tegoroczna edycja Festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do środy 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i oczywiście Polski. Główna scena koncertowa zostanie ustawiona na historycznym Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich. Dla miłośników kulinariów przewidziano w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach happening, podczas którego serwowane będą regionalne przekąski typowe dla kuchni krajów goszczących w tym roku na Festiwalu. Dla tych, którzy chcieliby doświadczyć bezpośrednio twórczości zagranicznych zespołów pieśni i tańca przewidziano EtNO korowód, który przejdzie m.in. ulicami Myślenic i Krakowa. Na tym jednak nie koniec. Na scenie w Myślenicach wystąpią prawdziwe muzyczne gwiazdy, które czerpią inspirację z muzyki źródeł. Podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedziele do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem
8-17 lipca
Myślenice
FB: https://bit.ly/2WP00En


Materiał prasowy.

Liczba komentarzy: 0