Sobota, 25 Maja 2019

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

O_KAZ. Literatura o Kazimierzu, vol. 2

0

A
A
A
23.10-20.11 Cheder przedstawia drugą edycję projektu "O_KAZ. Literatura o Kazimierzu". Tym razem do współpracy zaprosiliśmy Wita Szostaka, Julię Ain Krupa oraz Urszulę Palusińską i Michała Mądrackiego. Ich opowiadania zainspirowane Kazimierzem znajdziecie już na przełomie października i listopada w Chederze oraz w kawiarniach, barach, sklepach, restauracjach, aptekach, domach kultury, kinach i innych miejscach w mieście, a szczególnie na Kazimierzu. Do wzięcia za darmo i czytania! Premiera pierwszego O_KAZu - ilustrowanego opowiadania dla dzieci - 23 października.

O projekcie:
Literackie portrety miast lub dzielnic to nie tyle dokumenty, zdające sprawę z historii danego miejsca, ile bardziej teksty stwarzające klimat. Miejska fikcja pozwala lepiej zrozumieć przestrzeń, w której żyjemy, ale również daje szanse, by wymyślić ją na nowo. Zboczyć ze znanych opowieści, zabłądzić i obudzić się naprzeciwko budynku, którego wcześniej nie widzieliśmy.

Co XXI-wieczna literatura może powiedzieć o Kazimierzu? Jak go traktuje? Czy dzielnica Krakowa to główny bohater, zagubiona postać z drugiego planu czy raczej tło wydarzeń? Wymyśliliśmy O_KAZ, żeby móc o tym opowiedzieć.

W ramach pierwszej edycji projektu w 2016 zaprosiliśmy do współpracy trójkę pisarzy: Weronikę Murek, Łukasza Orbitowskiego i Dominikę Słowik oraz poprosiliśmy ich, by potraktowali nasze pytania jak bazę, punkt startowy. W tegorocznej, drugiej odsłonie O_KAZu, udział wezmą Julia Ain Krupa, Urszula Palusińska & Michał Mądracki oraz Wit Szostak.

Festiwal Kultury Żydowskiej i kawiarnia Cheder powstały na krakowskim Kazimierzu, z inspiracji jego historią i kulturą. Bardziej niż świętem staramy się być procesem - procesem zmian w myśleniu i postrzeganiu żydowskiej kultury oraz zmian na samym Kazimierzu. Interesuje nas twórcza praca w dzielnicy i z dzielnicą, szczególnie, że wydaje się być ona dzisiaj nieco zagubiona i coraz mniej przyjazna mieszkańcom.

O_KAZ. Literatura o Kazimierzu, vol. 2
23.10-20.11
Cheder
ZAPRASZAMY!


Wydarzenie na fb: http://goo.gl/BhXMJv


Materiał prasowy.

Liczba komentarzy: 0