Sobota, 25 Maja 2019

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

To się nie zdarza - wystawa Agi Szuścik

0

A
A
A

RAK SZYJKI MACICY
Czy to możliwe, że bliska Ci kobieta: mama, siostra, przyjaciółka, żona, koleżanka z pracy, sąsiadka lub Ty sama... właśnie teraz ma raka szyjki macicy? Czy zagrożone są młode kobiety? Czy refundowane przez NFZ raz na trzy lata badanie wystarczy? Kiedy ostatnio Ty i Twoje bliskie robiłyście cytologię? Może uważasz, że w tym wieku, gdy nic nie boli, a ginekolog nie widzi nic niepokojącego... to się nie zdarza?

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA
Nie tak dawno na Małym Rynku w Krakowie w ramach Cracow Weekend Gallery KRAKERS odbyła się wystawa Agi Szuścik, prezentująca fotograficzny projekt doktorski „2081”. W sierpniu Szuścik powraca do galerii z nowym, zupełnie odmiennym, bardzo osobistym i szczerym projektem. „To się nie zdarza” opowiada o tym, co miało się nie zdarzyć, a jednak się zdarzyło -- chorobie, która zmienia życie, stawiając je pod znakiem zapytania. Dwadzieścia fotografii przedstawia wszystko, co w życiu artystki działo się od momentu diagnozy do teraz. To historia jednocześnie uniwersalna, dotycząca każdej kobiety i subiektywna, indywidualna, od początku do końca wyrażona na własnym przykładzie. Tematycznie, poruszone zostają kwestie zarówno typowo cielesne, jak i emocjonalne, także dotykające pojęć "kobiety" oraz "matki". Gatunkowo, "To się nie zdarza" stanowi mozaikowe, szerokie kontinuum między misternym interpretacyjnie konceptualizmem i kreacją a surową, okrutną dokumentacją. To wizualny, gorzki i trudny zapis okresu przechodzenia raka szyjki macicy. Realizacja projektu ma z założenia, poza typowo artystycznym, dwa cele. Po pierwsze, Szuścik pragnie zwiększyć świadomość społeczną na temat raka szyjki macicy, obalić mity oraz namówić kobiety, by się badały wtedy, kiedy trzeba i tak, jak należy. Po drugie, realizowana na bieżąco seria zdjęć stanowiła dla artystki pamiętnik, powiernika, nieocenioną pomoc w przebyciu choroby, rodzaj terapii sztuką.

CO, GDZIE, KIEDY️:

11.08, godz, 12:00
- Wernisaż wystawy; wykład autorki o chorobie i tym, jak fotografia potrafi pomóc przejść przez trudne chwile; wykład lekarzy: Pawłem Gruszeckim, ginekologiem-onkologiem z Oddziału Klinicznego Ginekologii i Uroginekologii Szpitala Św. Rafała oraz doktorem Pawłem Szymanowskim, Kierownikiem Kliniki Ginekologii i Uroginekologii, Wydział Lekarski i Nauk O Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. A. Frycza-Modrzewskiego, Prezesem Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego; panel dyskusyjny, podczas którego rozwiejemy wszelkie mity.

13-24.08 od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00 - Wystawa otwarta dla zwiedzających.

24.08, godz. 18:00 - Finisaż wystawy, spotkanie autorskie, panel dyskusyjny.

25.08, godz. 10:00-18:00 - Ostatnia szansa! Wystawa otwarta dla zwiedzających.

Wszystkie wydarzenia mają miejsce tutaj:
Sala z Widokiem, Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2, Kraków

Wstęp na wszystkie powyższe wydarzenia jest bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn, w każdym wieku, wszyscy są mile widziani! W przypadku zabierania na wystawę dzieci, radzimy jednak poprosić je, by zostały w holu, zapoznać się z fotografiami i samodzielnie zadecydować, czy są one odpowiednie dla Państwa dziecka. Fotografie nie są drastyczne czy kontrowersyjne, ale mogą być uznane za wstrząsające.


To się nie zdarza - wystawa Agi Szuścik
11 - 25 sierpnia
Krakowskie Forum Kultury

Materiał prasowy.

Liczba komentarzy: 0