Sobota, 25 Maja 2019

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Wycinanki polskie | MOCAK

0

A
A
A
5.10 odbędzie się wernisaż wystawy Alicji Białej w bibliotece MOCAK-u

Wycinanki polskie Alicji Białej to ciągle powiększający się zbiór, liczący obecnie ponad 40 kolaży. Największe to ponad dwumetrowe kompozycje. Artystka szuka odpowiedzi na pytanie, jak uchwycić wyobrażenie własnego kraju. Metoda zakłada wykorzystanie wszystkich możliwych środków: rzeczy zapamiętanych i zasłyszanych, fotografii archiwalnych, materiałów znalezionych w internecie i własnych ujęć. Cechą charakterystyczną obrazu Polski wyłaniającego się z prac Alicji Białej jest to, że historia tłumaczy teraźniejszość. Na wystawie można będzie zobaczyć zarówno nowe wycinanki, jak i te, które ilustrują wybór wierszy Marcina Świetlickiego Polska (wiązanka pieśni patriotycznych), opublikowany przez Wydawnictwo Wolno (2018).

Podczas wernisażu można będzie włączyć się w również w akcję Polska bez obrazy, zainaugurowaną z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach tego przedsięwzięcia trzy oryginalne prace Alicji Białej oraz tomik Marcina Świetlickiego będą wypożyczane na kilka dni osobom zainteresowanym doświadczeniem sztuki w sferze prywatnej.

W sprawie wypożyczenia wycinanek prosimy o kontakt z Biblioteką MOCAK-u pod adresem biblioteka@mocak.pl lub telefoniczny: 12 263 40 36.

Alicja Biała (ur. 1993) – ilustratorka, graficzka, artystka wizualna. Ukończyła VIA University College oraz Copenhagen School of Design and Technology w Danii. Obecnie kontynuuje edukację w Royal College of Art w Londynie. Jest autorką murali w Warszawie (Cykliści, 2016), Águedzie (Widows and Widowers, 2016), Meksyku (Mexico Dances, 2017) oraz w Kassel (Unknown, 2017).Wycinanki polskie
Artystka:
Alicja Biała
Kuratorka: Magdalena Mazik
Wernisaż: 5.10, godz. 18:00
Wystawa trwa: 6.10–9.12.2018
Biblioteka MOCAK-u

Alicja Biała, Mąka, kolaż, 2018, 41 x 29 cm, courtesy A. Biała, fot. A. Biała

Liczba komentarzy: 0