Środa, 20 Marca 2019

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Xenony premiera płyty "Polish Space Program" + T'ien Lai

0

A
A
A
8 kwietnia w klubie Betel zagrają: Xenony – eksplorując pokłady radykalnej elektroniki, oraz T’ien Lai – czerpiąc głęboko z sztuki szamańskiej i kultury techno. Jedni sieją zniszczenie, drudzy nadzieję. Znają się długo. Kochają Dicka. Kochają Lema.

XENONY - Założone w 2014 roku przez Piotrka Bukowskiego (Tutaj, Hokei, Duży Jack) jako solowy projekt elektroniczny. Debiutancka płyta „Xe" (Lado A/13) powstała na bazie fascynacji technologią cyfrową i mediami lat 70-tych i 80-tych. Ocierając się o estetykę idm, glitch i chip-tune „Xe“ została skomponowana w całości na komputerze, głównie z szczątków plików midi.

Rok później Bukowski zaprosił swoich przyjaciół Karola Kosznieca (Nowa Romantykaa) i Pawła Bebecha Górskiego (Duży Jack) aby spróbować wykonać album na żywo - bez udziału komputera. Po serii koncertów pomysł chwycił, i już jako trio Bukowski, Bebech, Koszniec postanowili, że czas na nowe Xenony. Zachowali potężne brzmienie, bliskość z słuchaczami na scenie i wciągającą narrację ich muzyki, radykalizm i konceptualizm – cechy, które sprawiły że Xenony nie znalazły do tej pory żadnej wygodnej muzycznej szuflady.
Taka jest też nowa płyta „Polish Space Program“. O uciekaniu, o kosmosie, o niewyspaniu i tęsknocie.

https://www.youtube.com/watch?v=tbtb17usCpQ
http://xenony.bandcamp.com/
http://milieulacephale.com/project/65/xenony-65/

T'IEN LAI to marka papierosów palonych przez głównego bohatera powieści Philipa K. Dicka – w wolnym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy „niebiańska muzyka”.
T’ien Lai to masy pogłosów, szumów radiowych i lawiny dronów, z których wyłaniają się rytmy, harmonie, a czasem i piosenki.
T’ien Lai to miejskie demony, których wybryki mają zaburzać ustalone hierarchie i porządki społeczne, polityczne i ekonomiczne.
T'ien Lai powstał w 2012 r. z inicjatywy Łukasza Jędrzejczaka (Alameda 5, Duży Jack) i Kuby Ziołka (Stara Rzeka, Innervisions) jako wynik poszukiwań nowych formuł medytacyjnej muzyki elektronicznej i elektro-akustycznej.
Debiutancki album "Da'at" wydany przez Monotype Records w 2013 charakteryzował się brzmieniem starych PRL-owskich radioodbiorników Śnieżka przetworzonych przez efekty gitarowe i nałożonych na pętle syntezatorowe. Zwieńczeniem tych przygód były dobrze przyjęte koncerty na festiwalu Unsound w Krakowie (2012) i Strefie Monotype w Warszawie (2014).

Duet nagrał drugi album "RHTHM", który wydany został na jesieni 2015 roku. Krążek stanowił podsumowanie zabaw z muzyką pulsacyjną i eksplorowanie różnych wymiarów rytmu. Od początku 2015 roku T'ien Lai gra już jako kwartet. Do składu dołączyli Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana) oraz Mikołaj Zieliński (Alameda 3, Alameda 5, Rara) na afrykańskich instrumentach perkusyjnych i perkusjonaliach. Jędrzejczak i Ziołek wrócili do dźwięków czysto syntetycznych, które są na żywo kontrastowane z organicznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych.

Efektem jest muzyka rozpięta między quasi-szamańskimi transami, surową niemalże industrialną rytmiczną elektroniką, aż po pastisze współczesnej muzyki techno. Kwartet gra i improwizuje na żywo bez komputerów. W 2018 roku ukaże się trzecie wydawnictwo kwartetu, które będzie zapisem etapu, który zespół realizował w latach 2015-2017. W ramach albumu ukaże się także premierowy zbiór nagrań zrealizowany z wokalistami.
Zespół ma na koncie koncerty w Kanadzie, Niemczech, Danii, Rumunii oraz na Ukrainie.

http://milieulacephale.com/project/5/t-ien-lai-5/
https://www.youtube.com/watch?v=iwiw_GmLsyE

Trasa koncertowa T'ien Lai / Xenony realizowana jest w ramach programu "Kultura polska na świecie" Instytutu Adama Mickiewicza.


XENONY +  T'IEN LAI
8 kwietnia, godz. 21:00
klub BetelMateriał prasowy.
 

Liczba komentarzy: 0