Niedziela, 21 Lipca 2019

Imieniny: Daniela, Diany, Wawrzynca

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Beksiński w Bombie: pokaz archiwalnych nagrań video Zdzisława Beksińskiego oraz spotkanie z twórcami filmu “Z wnętrza”

0

A
A
A
Już 28 lutego w Bombie na Placu odbędzie się pokaz wyjątkowego materiału filmowego zmontowanego z archiwalnych taśm VHS nagrywanych przez Zdzisława Beksińskiego! Artysta za pomocą kamery rejestrował codzienne życie swojej rodziny, którego fragmenty opatrzone komentarzem, zostaną zaprezentowane na specjalnym pokazie w Krakowie. Już w najbliższy wtorek odbędą się 3 projekcje filmu oraz rozmowa z jego twórcą Cezarym Grzesiukiem. Spotkanie poprowadzi Piotr Zdybał.

Piotr Dmochowski: Ile tysięcy metrów tych nagrań masz?

Zdzisław Beksiński: Już od diabła i trochę. Ja to sam sobie często oglądam. Wolę to oglądać niż filmy”.

Krótki, czterdziestominutowy film, który został zmontowany przez Cezarego Grzesiuka specjalnie dla Kina w Bombie, jest zaledwie zapowiedzią pełnometrażowego dokumentu „Z wnętrza”. Tytuł nie jest przypadkowy - film pokazuje artystę prywatnie, w towarzystwie najbliższych mu osób, w zaciszu domu, który był zarazem jego miejscem pracy. Większość materiałów zarejestrowanych przez Zdzisława, Zofię i Tomasza Beksińskich została nakręcona w warszawskim mieszkaniu w bloku przy ul. Sonaty - miejscu, do którego Beksińscy przeprowadzili się w 1977 roku z Sanoka i mieszkali przez lata, aż do śmierci. Film odkryje przed miłośnikami Beksińskiego wiele nieznanych i bardzo ciekawych faktów z życia jego rodziny.

 

Pomysł znalazł już uznanie polskiego środowiska filmowego czego efektem jest 100 tys. złotych przyznanych w ramach dofinansowana Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. By zamknąć budżet projektu twórcom brakuje jeszcze 111 tysięcy złotych, które twórcy filmu zbierają od fanów Beksińskiego poprzez serwis crowdfundingowy.

Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Szwan z Fundacji Beksińskiego prowadzonej przez Ewę i Janusza Baryckich. Za montaż materiałów pochodzących z Muzeum Historycznego w Sanoku odpowiada Cezary Grzesiuk (wykładowca w AMA Film Academy, wybitny montażysta, członek Polskiej Akademii Filmowej, współautor takich filmów jak: Cztery noce z Anną, Skazany na Bluesa, Sztuczki, Stara Baśń, Quo Vadis, Ogniem i Mieczem), natomiast koordynacją projektu zbiórki i promocją filmu zajmuje się Kamil Śliwiński.

 

PROGRAM:

18:30 I. projekcja filmu

19:15 II. projekcja filmu

20:00 rozmowa z Cezarym Grzesiukiem

20:45 III. projekcja filmu

 

Organizatorzy spotkania: Bomba na Placu, Centrum Filmowe Kraków „Creative Arts Center”

Organizatorzy projektu: Fundacja Beksiński, Blue Dream Film, Zdzisław Beksiński - Bez tytułu / Untitled

Współpraca i patroni medialni: AMA Film Academy, MHS Sanok, PISF, Trójka, TVP Kultura, Teraz Rock, Numarte

Partnerzy: Wspieram.to, Legalna Kultura

 

Bomba na Placu, pl. Szczepański 2
28 lutego o godzinie 18:00

 

Materiał prasowy

 

Liczba komentarzy: 0