Czwartek, 22 Sierpnia 2019

Imieniny: Cezarego, Tymoteusza

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

„Czerwony Pająk” z kolejnymi nagrodami!

0

A
A
A
„Czerwony Pająk” z kolejnymi nagrodami! W sobotę zakończył się 35. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Szczęśliwym laureatem, aż dwóch nagród został film Marcina Koszałki i koprodukcja Krakowskiego Biura Festiwalowego.

fot: Adam Golec

Znamy laureatów 35. Festiwalu Młodzi i Film! Aż dwie nagrody otrzymał „Czerwony Pająk”. „Jantar 2016” za główną rolę męską otrzymał Adam Woronowicz – „za prawdę postaci przeniesionej na ekran filmowy”. Natomiast „Jantar 2016” za zdjęcia przypadł Marcinowi Koszałce – „za twórcze odtworzenie klimatu lat 60 w obiektywie kamery”.

Wcześniej film nagrodzono m.in. na 37. Kairskim Festiwalu Filmowym (Nagroda Tygodnia Krytyków), na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Arras (Nagroda Francuskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych), na festiwalu goEast w Wiesbaden Koszałka otrzymał nagrodę za reżyserię. „Czerwony pająk” otrzymał również nagrodę FIPRESCI.


W swoim debiucie fabularnym Koszałka rozprawia się z mitem seryjnego mordercy Karola Kremera. Oprócz studium zła, „Czerwony Pająk” jest wyjątkowym spojrzeniem na Kraków lat 60. i czasy PRL-u. To film, nad którym od dnia premiery na 50. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, rozpływała się nie tylko międzynarodowa prasa – „Polski thriller, który rzucił wyzwanie skostniałemu gatunkowi” (Variety), ale i rodzimie tytuły – „Znakomite, domagające się wielokrotnego oglądania kino, które wwierca się w głowę widza” (Gazeta Wyborcza).

Oficjalny zwiastun „Czerwonego Pająka”

Przypominamy, że scenariusz autorstwa Marcina Koszałki i Łukasza M. Maciejewskiego powstał na podstawie oryginalnego scenariusza Marty Szreder „Lolo” nagrodzonego w 2009 roku w konkursie „Trzy Korony - Małopolska Nagroda Filmowa”. Film otrzymał wsparcie w IV Konkursie na Wspieranie Produkcji Filmowej ogłoszonym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego ze środków Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego.

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” wpisał się już na stałe na mapę filmowych festiwali Polski; jako jedyny w takim zakresie skupia się na najnowszych dokonaniach debiutujących reżyserów. Festiwal to przegląd najlepszych fabuł, dokumentów i animacji w reżyserii debiutujących filmowców. „Młodzi i Film” to także ważna inicjatywa promująca i mobilizująca polską kinematografię. To także miejsce żywiołowej dyskusji, poświęconej kondycji młodego kina.

Jury w składzie: Feliks Falk – przewodniczący Jury, Jacek Petrycki, Agata Tuszyńska, Agnieszka Grochowska i Grzegorz Jankowski oceniało w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Filmowych. Główną nagrodę „Wielki Jantar 2016” za pełnometrażowy debiut fabularny otrzymał „Intruz” Magnusa Von Horna. „Jantar 2016” im. Stanisława Różewicza za reżyserię otrzymał Kuba Czekaj reżyser filmu „Baby Bump”, a „Jantar 2016” za najlepszy scenariusz dostał Piotr Chrzan – autor scenariusza do filmu „Klezmer”. Więcej informacji o tegorocznych nagrodzonych tutaj.

Materiał prasowy

Liczba komentarzy: 0