Poniedziałek, 18 Stycznia 2021

Imieniny: Piotra, Małgorzaty

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

E-Kino Pod Baranami - ruszyło pierwsze wirtualne kino w Polsce!

0

A
A
A
12 kwietnia krakowskie Kino Pod Baranami otworzyło swoje sale... w internecie. To pierwsze wirtualne kino w Polsce. Na platformie streamingowej kina znajdą się starannie wyselekcjonowane tytuły, odbywać się będą pokazy specjalne oraz seanse z dyskusjami online.

12 marca wszystkie kina w Polsce zostały zamknięte. Praktycznie od tego dnia rozpoczęłam poszukiwania alternatywnego rozwiązania na kinową działalność - mówi Marynia Gierat, szefowa Kina Pod Baranami. Szukałam na różnych kontynentach i znalazłam w… Nowej Zelandii. Działa tam firma Shift72, która obsługuje m.in. wielkie festiwale filmowe, jak Cannes,czy festiwal South By South West w Austin w USA, a ostatnio także festiwal filmów dokumentalnych CPH:DOX w Danii.

Pieczołowicie przygotowany studyjny program filmowy, dyskusje online, prelekcje, pokazy specjalne - to ma wyróżnić E-Kino Pod Baranami od internetowych platform. W e-repertuarze znajdą się filmy nowsze, które niedawno oglądaliśmy w kinach, ale też starsze, które warto przypomnieć, ułożone w tematyczne kolekcje oraz polecane przez zespół i przyjaciół kina. Niektóre filmy dostępne będą tylko jednorazowo - jak w kinie! I nne pozostaną do wypożyczenia w systemie VOD.

Do wirtualnego świata przenoszą się tymczasowo cykle dyskusyjne: Studencki Nocny Klub Filmowy oraz SMAK - Spotkania Młodych Amatorów Kina. Uczestnicy obejrzą film na platformie, a później podyskutują online. Póki kino musi pozostać nieczynne, do internetu przeniosą się też
inne spotkania z dyskusjami. Pierwsze takie wydarzenie już w środę, 15 kwietnia. W programie pokaz laureata festiwalu Off Camera 2019 - filmu Sons of Denmark , który nie miał w Polsce oficjalnej kinowej dystrybucji. Po seansie Kino Pod Baranami zaprosi do wirtualnej rozmowy.

Internetową premierę właśnie na platformie kina, będzie miał film Dreamland , w którym Stanisław Berbeka opowiada o swoim ojcu, Macieju, himalaiście, który zginął podczas wyprawy na Broad Peak. Pokaz w piątek, 17 kwietnia, będzie jedynym internetowym seansem tego filmu.

Kino Pod Baranami z utęsknieniem czeka, by znów otworzyć dla widzów swoje sale. E-Kino to - wymuszona obecną sytuacją - próba przeniesienia codziennej misji Baranów do wirtualnej rzeczywistości. Oglądanie filmów na tej platformie będzie wymiernym wsparciem dla kina, które nie może teraz działać w inny sposób. I choć jest to rozwiązanie, do którego zmusił nas stan pandemii, to - gdy wszystko wróci do normy - chcemy, aby E-Kino pozostało naszą kolejną salą, która będzie przedłużeniem naszej działalności - tłumaczy Marynia Gierat. Do tej sali możemy
zaprosić widzów z całej Polski!

Na stronie: www.e-kinopodbaranami.pl znajdziecie już kilka tytułów, ale sprawdzajcie ją na bieżąco, ponieważ będzie ich coraz więcej!

Zaproście kino do swojego domu i wsprzyjcie lokalsów!