Sobota, 7 Grudnia 2019

Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Forgotten Worlds

0

A
A
A
1 do 27 lipca | Muzeum Interaktywne Starego Teatru

fot. Ewelina Bajorek, Kinga Wnęk

Ideą projektu Forgotten Worlds jest przypomnienie nam dzieciństwa. Autor wystawy, Bartek Chwilczyński za pomocą abstrakcyjnych obrazów zmusza do zmierzenia się z radościami i potworami z najmłodszych lat. Całość obejmuje zarówno obrazy jak i fragmenty filmów.

Umieszczony na środku sali „Generator wspomnień” ma służyć odbiorcy do medytacji. Jest wypełniony styropianowymi kulkami, które wprawiane w ruch przez wiatrak, wydają nieustanny szum. Uczestnik wystawy może nagrać swoje wspomnienia na pozostawione obok nagrywarki, tym samym stając się częścią Forgotten Worlds.

Każdy z obrazów jest wyjątkowy. Chociaż zostały namalowane przez dorosłego, w prostych, geometrycznych kształtach wyraźniej widać „rękę dziecka”. Im dłużej przyglądamy się dziełom, tym bardziej wciągają nas do siebie. Gdy rzucić okiem na obrazy, widzimy mniej lub bardziej regularne plamy, po kilku minutach nabierają jednak oczu, łap i pazurów.

Idąc dalej napotkamy kolejne widoki znajome z przeszłości: „Burzę” która dzieje się tylko nad nami, wschód słońca zwiastujący nieograniczone możliwości, czy też myśli uporczywie kłębiące się tuż przed zaśnięciem w naszej głowie.

W wystawie urzeka to, że w jednym dziele można dostrzec tak wiele. Świat dzieciństwa został oddany idealnie, ponieważ każdy kto patrzy na obraz intuicyjnie przypomina sobie coś innego.

Projekt Forgotten Worlds można było zobaczyć od 1 do 27 lipca w krakowskim Muzeum Interaktywnym Starego Teatru.

 


Autorkami tekstu i zdjęć są:
Ewelina Bajorek, Kinga Wnęk

 

Liczba komentarzy: 0