Piątek, 27 Listopada 2020

Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

Pokaz nabytków 2020. Kolekcja sztuki MuFo

0

A
A
A
POKAZ NABYTKÓW 2020 ZAKUPIONYCH DO KOLEKCJI SZTUKI MuFo Pierwszy pokaz 15.10-8.11.2020 Drugi pokaz 13.11.-13.12.2020
Dzięki dofinansowaniu Gminy Miejskiej Kraków i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Fotografii w Krakowie wzbogaciła się w tym roku o prace pięciu polskich twórców: Bogusława Bachorczyka, Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej, Rafała Milacha i Anny Orłowskiej. Do zbiorów MuFo trafiły zdjęcia współczesnych artystów, których twórczość jest ceniona zarówno w kraju, jak i zagranicą.
 
W ostatnich latach Muzeum realizuje swoją politykę gromadzenia zbiorów między innymi pozyskując sztukę współczesną. Kolekcja MuFo wzbogaciła się dotąd m.in. o prace: Weroniki Gęsickiej, Maurycego Gomulickiego, Nicolasa Grosspiere’a, Zbigniewa Libery, Józefa Robakowskiego, Andrzeja Tobisa i Wojciecha Wilczyka. Szczególny nacisk położony jest na pozyskiwanie prac podejmujących dialog z historią obrazu oraz fotografii będących odpowiedzią na wyzwania społeczne, kulturowe, polityczne i ekonomiczne.
 
W ramach pokazu zaprezentujemy pracę Bownika „Koło 13” z cyklu „Kolory straconego czasu”, w którym gatunek wymarłego ptaka przedstawiony jest w formie abstrakcyjnej syntezy. Z kolei cykl Anety Grzeszykowskiej „Mama” to fotograficzny zapis więzi pomiędzy matką i córką, ujawniający mechanizmy utraty autonomii oraz niepokojącą aurę towarzyszącą społecznemu funkcjonowaniu człowieka, także w relacjach z najbliższymi osobami. Anna Orłowska korzystając z techniki kolażu połączyła ze sobą fragmenty reprodukcji obrazów Jana Matejki z fragmentami albumowych i pocztówkowych zdjęć z Nowej Huty. Kolaże Bogusława Bachorczyka, w sposób charakterystyczny dla współczesności, odwołują się do kopiowania, wielokrotnego użycia pojęć, motywów i obrazów zakorzenionych w rzeczywistości społecznej i kulturowej. „Czarne morze betonu” autorstwa Rafała Milacha jest opowieścią o Ukrainie po Pomarańczowej Rewolucji i odnosi się do stanu zniechęcenia i utraty nadziei na zamiany po jej upadku. Zdjęcia pochodzą z ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego w tym Krymu. Narracja kieruje uwagę na paradoksalną relację i rodzące się z niej pytanie, czy nieuprzątnięte ruiny upadłego imperium nie przyczyniły się do jego powrotu. Cykl otrzymał I nagrodę za reportaż w kategorii „Natura” w konkursie Grand Press Photo 2009.
 
Od października do grudnia 2020 roku w siedzibie MuFo Strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 odbywać się będą pokazy zakupionych prac.
Podczas pierwszego pokazu w dniach 15.10-8.11.2020 roku zaprezentowane zostaną prace Bogusława Bachorczyka, Pawła Bownika, Anety Grzeszykowskiej i Anny Orłowskiej.

Drugi pokaz odbędzie się w dniach 13.11.-13.12.2020 roku, a zaprezentowane na nim zostaną prace Rafała Milacha.
Uzupełnienie Kolekcji Sztuki Muzeum Fotografii w Krakowie w ramach programu Regionalne kolekcje sztuki współczesnej dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Muzeum Fotografii w Krakowie: https://mufo.krakow.pl/