Środa, 21 Sierpnia 2019

Imieniny: Joanny, Kazimiery, Piusa

Na antenie

Kontakt

12 630 64 54

off@radiokrakow.pl

TINARIWEN - koncert w Krakowie!

0

A
A
A
Muzyka Tinariwen to afrykański blues, rytm tradycyjnej muzyki regionu Południowej Sahary, dźwięki pustyni. Historia grupy zaczyna się w 1982 roku w obozie Tuaregów w Libii, skąd „gitarowi poeci i duchowi rebelianci” rozpoczęli swoją podróż na sceny świata. Według Roberta Planta (Led Zeppelin) i Thoma Yorke'a (Radiohead) grupa to nie tylko wykonawcy „world music”, lecz zyskała renomę, jako zespół rockowy.

Zapraszamy na wyjątkowy koncert zespołu TINARIWEN! Pionierzy afrykańskiego bluesa w czerwcu powracają do Polski na dwa występy w ramach cyklu African Beats. Zespół przybędzie do Europy z materiałem ze swojej ostatniej płyty “Elewan”, pojawiając się m.in. w warszawskiej Progresji oraz krakowskim klubie Studio.

Tinariwen jest malijskim zespołem muzycznym, grającym afrykańskiego bluesa, założonym w 1982 roku w obozie tuareskich rebeliantów w Libii. Grupa aktywnie wspiera długoletnią walkę tego saharyjskiego ludu o niezależne państwo, popularyzując wiedzę o ich kulturze i koncertując regularnie w Europie i Ameryce Północnej.

Tematyka poruszana w kompozycjach Tinariwen dotyka ważnych problemów społecznych, związanych m.in. z porzuceniem wędrownego trybu życia, masową migracją do miast północnego Sahelu i zatracaniem narodowej tożsamości koczowników. Formacja wykonuje tradycyjną muzykę afrykańskich Berberów, wykorzystując klasyczne i nowoczesne instrumenty, często komponując również w języku francuskim.

Struktura Tinariwen jest otwarta i bardziej podobna do społeczności niż zespołu muzycznego. W 2001 roku stało się o nich głośno za sprawą słynnego FESTIVAL OF THE DESERT, co poskutkowało dalszymi wystepami na Roskilde w Danii oraz WOMAD (World of Music, Arts and Dance) w Wielkiej Brytanii. Muzycy zdobyli Europę unikalnym połączeniem elektrycznego bluesa i tradycyjnej muzyki Nomadów. Nikomu wcześniej nie udało się połączyć tak różnych kultur, w tak zrozumiały i przyswajalny sposób. Słuchając ich nagrań uzyskujemy potwierdzenie, że niezależnie od szerokości geograficznej pod którą żyjemy, uczucia takie, jak smutek czy tęsknota odczuwane są w podobny sposób i nie ma znaczenia, jak nazywa się muzykę, przy której o nich się śpiewa.

Pierwszy studyjny album zespołu Tinariwen, zatytułowany "The Radio Tisdas Sessions" ukazał się w 2002 roku. Druga płyta zespołu - "Amassakoul" przyniosła formacji rozgłos i zaowocowała koncertami na całym świecie, w tym u boku Carlosa Santany, czy The Rolling Stones. Podczas 54. gali nagród Grammy, album grupy "Tassiili" otrzymał tytuł "Płyty World Music Roku", a kolejne dwa (“Emmar” z 2014 roku oraz “Elewan” z 2017) zostały równie znakomicie przyjęte przez publiczność i krytyków. Utwory, które usłyszymy na koncercie, prócz największych hitów zespołu, pochodzą z ich ostatniej płyty, która również zdobyła nominację Grammy w kategorii “Best World Music Album”. Szykujcie się na potężny, subsaharyjski podmuch gorącego powietrza!

 

Tinariwen
28.06.2019, godz. 20.00
Klub Studio

wydarzenie na facebooku - https://www.facebook.com/events/396561894234481/
Materiał prasowy.

Liczba komentarzy: 0